| Customization: | Available |
|---|---|
| Voltage: | 220V/110 Customzied |
| Warranty: | 12 Moths |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency



|
Workpieces type
|
Output voltage
|
1ST air
|
2sec air
|
Painting distance
|
|
Flat Big Size
|
80-100kv
|
4-6kg/cm2
|
2-3kg/cm2
|
15-20cm
|
|
Corner,sides
|
40-60kv
|
2-3kg/cm2
|
0.5-1 kg/cm2
|
10-15cm
|
|
repaint
|
20-30kv
|
2-3kg/cm2
|
0.5-1kg/cm2
|
15-20cm
|

| MODEL | COLO-800D-L2 |
| Gun Weight | 500G |
| Rated output voltage | 24VDC |
| Input voltage | -200KV |
| Maximum output current | 180Ua(max) |
| Maximum output voltage | 0-100K(adjustable) |
| Maximum powder injection | 600g/min |
| Polarity | negative |
| Maximum input-air pressure | 10kg/cm |
| Optimum input-air pressure | 6kg/cm |
| Optimum input-air pressure | 4kg/cm |
| Maximum water vapor content or compressed air | 1.4g/N m3 |
| Maximum oil vapor content of compressed air | 0.1ppm |
| Maximum compressed-air consumption | 13.2 m3/h |
| Temperature range in use | -10 ºC+50 ºC |
Application area 