Manual Electrostatic Powder Coating Spray Booth
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Online |
| Warranty: | 12 Months |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- COLO-1517
- Type
- Powder Coating Booth
- Coating
- Powder Coating
- Substrate
- Aluminum
- Certification
- CE, ISO
- Condition
- New
- Code
- Colo-1517
- Name
- Manual Electrostatic Powder Coating Spray Booth
- Application
- Powder Coating
- Size
- W1500*D1000*H1700 mm
- Recycling System
- 3 PCS of Cartridge Filters
- Delivery
- 7-10 Working Days
- Packaging
- Wooden Case
- Item
- Powder Coating Spray Booth
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- W1500*H1700*D1000mm
- Trademark
- COLO
- Origin
- China
- HS Code
- 8417809090
- Production Capacity
- 10000PCS/Years
Product Description
COLO-1517 Manual Electrostatic Powder Coating Spray Booth
COLO-1517 manual powder coating spray booth with cartridge filter recovery system is the basic booth system, inexpensive, dependable and durable, an effective usage of the coating material and the compliance with environment standards contribute to the high performance.
Cartridge powder coating spray booth incorporates a highly efficient filter cleaning system, interval controlled by automatic pulse-jet device. The filter material is imported quality polyester, high precision and long life span. Innovative industrial design of powder coating booth maximizes the powder recovery.
Features of COLO-1517 Manual Electrostatic Powder Coating Spray Booth
1. Durable, long-life powder-coated steel structure
2. Quick-release type cartridge filters are easy to remove and replace
3. Requires only quick, easy connect electrical and pnematics to start production
4. Extremely affordable booth system for small business and newcomers
5. Low noise fan but with High suction performance
6. Mobile collecting hopper to hold oversprayed powders
7. Compact structure, cover an small area of working space


Specifications of COLO-1517 Manual Electrostatic Powder Coating Spray Booth
| Model | COLO-1517 |
| Booth Type | Closed |
| Operator dimensions | W1500*D1000*H1700 mm |
| Overall dimensions | W1640*D2070*H2180 mm |
| Weight | 150kg |
| Power supply | Electric |
| Nominal power | 2.2kw |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50-60Hz |
| Filters | Polyester |
| Filters count | 3 pcs (size: 325*900 mm) |
| Filters hang type | easy for change |
| Filter cleaning system | Pneumatic |
| Air consumption | 4000m3/h |
| Warranty | 12 months |
Feifu Company
We stick to the principle of "quality first, service first, continuous improvement and innovation to meet the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our service, we provide the products with good quality at the reasonable price. Meanwhile our engineer is available to supply support abroad to our customer. 

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Company's main product collection
- Powder coating booth
- Manual Electrostatic Powder Coating Spray Booth