| Customization: | Available |
|---|---|
| Voltage: | 220/380V Customized as Local |
| Warranty: | 12 Months |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Model | COLO-1864 |
| Worksize dimensions | Width1600 * Height1800 * Depth1400 mm |
| Overall dimensions | Width1900 * Height 2200 * Depth 1700 mm |
| Power supply | Electric/ 12kw |
| Voltage/Frequency | 380V/220v(50-60hz) |
| Warm-up time | 15-30 min. (180° C) |
| Temperature stability | < ± 3-5°C |
| Temperature max. | 250° C |
| Ventilation performance | 805-1677m3/h |
| Motor power | 0.75kw |
| Circulation/ Air flow | Vertical, Variable through holes on the walls |
| Transportation | Trolley |
| Warranty | 12 months |

