Manual Powder Spray Coating Machine for Car Wheel
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | 12 Months |
Gold Member Since 2009
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
Experienced Team
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier has 19 foreign trading staff(s) and 15 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
Sign In to see all verified strength labels (15)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- COLO-191S
- Type
- Powder Coating Machine
- Coating
- Powder Coating
- Substrate
- Steel
- Certification
- CE, ISO
- Condition
- New
- Brand
- Colo
- Packaging
- Carton/Wood Case
- Delivery
- 3 Working Days After Payment
- Name
- Manual Powder Spray Coating Machine for Car Wheel
- Power Range
- 220V
- Frequency
- 50Hz
- Operational Method
- Manual
- Packing Dimension
- 118*79*73
- Packing Weight
- 45kg
- Transport Package
- Carton
- Specification
- CE ISO
- Trademark
- COLO
- Origin
- China
- HS Code
- 8424899990
- Production Capacity
- 1000sets/Month
Product Description
Manual Powder Spray Coating Machine for Car Wheel

Model: COLO-191S HOPPER TYPE
Application: coating car wheels and other metal accessories
Delivery: 3 working days
Warranty: 1 year
Excellent features of COLO-191S
1) abundent function
2) suitable for coating every kind of wor-piece
3) fashionable appearance
4) easy operation
5) long lifespan

COLO-191S -structure
1 control unit 2 Manual powder gun
3 injector 4 Mobile frame with hand rail
5 Fluidized powder hopper 6 Powder filler flap
7 Swivel wheel 8 Filter unit
9 Gun holder 10 Shelf
11 Hose holder 12 Hose holder
13 Rubber wheel
Control Unit: with preset function: 1 repeat coating. 2.Corner Coating 3.Flat Coating.

Technical Specifications
Electrical Data
Advantages of Powder Coating compare with traditional wet painting
More details, contact with us.

Model: COLO-191S HOPPER TYPE
Application: coating car wheels and other metal accessories
Delivery: 3 working days
Warranty: 1 year
Excellent features of COLO-191S
1) abundent function
2) suitable for coating every kind of wor-piece
3) fashionable appearance
4) easy operation
5) long lifespan

COLO-191S -structure
1 control unit 2 Manual powder gun
3 injector 4 Mobile frame with hand rail
5 Fluidized powder hopper 6 Powder filler flap
7 Swivel wheel 8 Filter unit
9 Gun holder 10 Shelf
11 Hose holder 12 Hose holder
13 Rubber wheel
Control Unit: with preset function: 1 repeat coating. 2.Corner Coating 3.Flat Coating.

Technical Specifications
Electrical Data
| MODEL | FF-191S |
| Gun Weight | 500G |
| Rated output voltage | 24VDC |
| Input voltage | -200KV |
| Maximum output current | 180Ua(max) |
| Maximum output voltage | 0-100K(adjustable) |
Pneumatic data
| Maximum powder injection | 600g/min |
| Polarity | negative |
| Maximum input-air pressure | 10kg/cm |
| Optimum input-air pressure | 6kg/cm |
| Optimum input-air pressure | 4kg/cm |
| Maximum water vapor content or compressed air | 1.4g/N m3 |
| Maximum oil vapor content of compressed air | 0.1ppm |
| Maximum compressed-air consumption | 13.2 m3/h |
| Temperature range in use | -10 ºC+50 ºC |
Advantages of Powder Coating compare with traditional wet painting
Powder coat is a much tougher and durable compared to standard wet paint and as such is the perfect choice for a variety of cycles and motorbikes accessories, like wheel.

1.Tough and durable finish
2.Custom colours
3.Most metals can be coated
4.Call to check size can be catered for

1.Tough and durable finish
2.Custom colours
3.Most metals can be coated
4.Call to check size can be catered for
More details, contact with us.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Powder Coating Machine
- Hopper Feed Powder Coating Machine
- Manual Powder Spray Coating Machine for Car Wheel
Related Categories
Hot Searches
More